Svet-Stranek.cz
IVANA & JIŘÍ BENDOVI
VÝCVIK KONÍ

Základní princip přirozeného výcviku::IVANA & JIŘÍ BENDOVI

Základní princip přirozeného výcviku:

Já na koniPřirozené metody výcviku umožňují člověku - tvoru inteligentnějšímu, porozumět koním - tvorům, kteří se chovají jako koně a kteří mylně chápou instinktivní lidské chování. V této větě je zakotven základní princip přirozených metod, který říká, že pokud chceme porozumět koním a využít těchto poznatků k budování vzájemného vztahu, musíme se naučit „koňskou řeč“.


Člověk se přirozeně chová jako šelma. Kůň je na druhou stranu založením kořist, a přestože mu ve stáji žádné nebezpečí nehrozí, bude se od přírody jako kořist chovat. Právě to je jednen z hlavních důvodů neshod mezi člověkem a koněm.

Další „záludností“ chování koní je stádová hierarchie, která nezasvěcenému člověku výcvik komplikuje. Přitom právě stádový pud je podstatnou součástí osobnosti koně a jeho využití je základem přirozených metod výcviku. Na tomto místě se hodí zdůraznit, že koně nejsou hloupí. Jen lidé, kteří to tvrdí, jim nedokáží správně rozumět.

Abychom se mohli s koněm dorozumět, je třeba přizpůsobit se jeho způsobu komunikace. Na druhou stranu od koně požadujeme, aby se naučil ovládat svůj strach a aby porozuměl našim povelům.

 

Jak probíhá výcvik:

 

Průběh každé lekce závisí na potřebách konkrétního zákazníka a jeho koně.
Existují však obecné zásady výcviku, které je třeba dodržet pro úspěšnost a bezpečnost výcviku.

  • Při výcviku postupujeme od jednoduššího a snadno pochopitelného ke složitějšímu. Takový postup dává koním i lidem pevný základ a jistotu pravidel. Po zvládnutí základních cviků a principů postupujeme ke složitějším cvikům nebo do náročnějšího pracovního prostředí. Každý složitější cvik v této kaskádě rozvíjí některý z předcházejících cviků. Každá nová dovednost přispívá k lepší ovladatelnosti koně, důvěře a respektu. Pevný základ, ke kterému se vracíme v náročnějších situacích, dává koním i lidem velmi potřebnou jistotu.
  •  

  • Dobrý vztah s koněm závisí na rovnováze důvěry a respektu. Koně jsou velmi inteligentní a rychle se naučí i obtížné cviky. To, jestli je na pokyn vykonají, však závisí na dostatečné důvěře a respektu ke „svému člověku“. Učíme proto své žáky rozpoznat nedostatek důvěry nebo respektu ze strany koně a učíme je, jak tyto obtíže řešit. Odlišit nedostatek respektu a strach nemusí být vždy snadné. Výsledné chování špatně vycvičeného koně je totiž nezřídka směsicí strachu, záměrné neposlušnosti i nepochopení povelů.

     

  • Výcvik probíhá v „koňském jazyce“. Koně používají převážně řeč těla. Proto je třeba se soustředit na vizuální signály, které kůň vysílá (postavení uší, hlavy, končetin...) a také na ně obdobně odpovídat. Vizuální povely, konané prostřednictvím pohybů vlastního těla a pomůcek jsou pro koně mnohem pochopitelnější než mluvené slovo. Inteligentní kůň rozliší podle literárních údajů až 20 slov. Jejich využití je ale nástavbou k vlastnímu výcviku a nemůže nahradit použití fyzických a vizuálních pobídek.

     

  • Kromě požadavků zákazníka se řídí průběh výcviku také schopnostmi koně. U vyrovnaných koní bez závažných zlozvyků lze začlenit přirozený výcvik do běžného provozu, na který je kůň zvyklý. Naopak u problémových koní je často třeba změnit nebo omezit dosavadní pracovní program, především kvůli bezpečnosti výcviku.

     

  • Především u mladých, neobsednutých a také u problémových koní začíná výcvik přípravou koně ze země. Práce ze země je bezpečnější a efektivnější formou výcviku než práce ze hřbetu a to jak pro koně, tak pro člověka. Prací ze země lze koně naučit většinu toho, co potřebuje znát pro pozdější využití jezdecké.

     

  • Při výuce se snažíme o to, aby veškeré používané techniky pochopil člověk, který koně cvičí. Kůň musí totiž respektovat a chápat v první řadě svého majitele a jezdce.

     

  • Výcvik probíhá intenzivně. Nacvičené techniky je třeba poté opakovat, aby se jejich používání stalo samozřejmostí. Další výcviková hodina má smysl ve chvíli, kdy jsou předcházející cviky dostatečně zažité.
  •  

    Několik myšlenek závěrem:

    Přirozené metody jsou od toho, abychom dělali to, co nás baví tak, jak si sami přejeme.

     

    Padat často z koně není normální. Kdo padá z koně, dělá nejspíš něco špatně a riskuje své zdraví. Jsme zásadně proti padání.

     

    Pokud máte problémy se svým koněm, nejste hloupí a nešikovní, jen se Vám zatím nedostalo té správné rady.

     

    Dobře vycvičený kůň nahradí psa. Dokáže totiž tolik co on a ještě Vás sveze.

     

    Koně nejsou hloupí, jenom tak vypadají, když se snaží od někoho utéct.

     

    Kůň může být nebezpečná zbraň!

     

    Upozornění: Jedná se o autorský text. Kopírování jakékoli části tohoto textu je možné jen s písemným souhlasem autora a s uvedením zdroje www.vycvikkoni.freepage.cz